HiFi Klubben

Hopp til innhold

RUBICON - en high-end referanse er født

En helt ny serie superhøyttalere fra danske DALI er rett rundt hjørnet. Hi-Fi Klubben var med på en snikpremiere på RUBICON, og vi er helfrelst. Det blir nok du og.

”Fet bass fra beskjedne syv liter, ikke sant? Man skal jo ha litt flaks av og til!”

Lars Worre, direktør for DALI, har vanskeligheter med å skjule hvor stolt han er over den kompakte og flate RUBICON LCR, som fra sin plass på veggen pumper stor og deilig hi-fi-lyd ut i fabrikkens fineste lytterom.

Lars sitt skjeve smil avslører dog også at det nok er mer enn flaks med i bildet her. Den utsøkte lyden er nemlig resultatet av et langt og intrikat arbeid for å tvinge kvalitetene fra referansen EPICON over i en ny serie for mer prisbevisste entusiaster.

Den siste finpussen – så kommer de!


Vi har bare vært i lytterommet i få minutter da en medarbeider kommer inn og tar med seg en av de kompakte RUBICON 5 gulvhøyttalerne. Og det er ikke siste gang at noen ”bare skal låne” en av nykommerne:

”Det er en kjempefordel at vi har vår egen produksjon av elementer her i Nørager”, sier Lars Worre. ”Da kan vi mye enklere gjøre de siste finjusteringene for å løfte den ultraoppløste lyden helt til topps. Og vi kan i praksis gjøre det helt frem til høyttalerne lanseres i butikkene.”

Han forteller at det er både kvalitetsmessige og økonomiske fordeler ved å produsere RUBICON på DALIs egen fabrikk i Danmark. Det gjør det også enklere å innfri ambisjonene på lydsiden – og de er skyhøye!

Vi håper at RUBICON kan bidra til å plante et frø hos de musikklytterne som kan verdsette den ekte opplevelsen, den som får hjertet til å slå litt hardere

Mye mer enn EPICON Light

Lars Worre: "vi har oppnådd 60 prosent av EPICONs ytelse til 40 prosent av prisen"

”Vi har selvfølgelig lånt så mye som mulig fra EPICON”, forteller Lars Worre. ”Litt firkantet kan vi si at vi har oppnådd 60 prosent av EPICONs ytelse til 40 prosent av prisen, og det er jo fordelen med å jobbe videre med erfaringene man har gjort seg”.

”Vi har selvfølgelig vært nødt til å forenkle og velge billigere løsninger mange steder, men vi har til gjengjeld gjort det på de rette stedene, der det gjør minst vondt. Den kalibrerte kobberkappen i SMC-driveren er en helt ny løsning som gjør elementet nesten like lineært som i EPICON, men til en vesentlig lavere pris. Den er patentsøkt – og patenter med konkrete lydforbedringer begynner å bli sjeldne i vår bransje!”

”Vi har også kikket på våre eksisterende serier for å finne løsninger vi kan forbedre. Vi har for eksempel tatt utgangspunkt i MENTOR-kabinettet, men gitt det et enklere og renere grunndesign. Og så har det blitt råd til både flottere finish og dyrere elementer, så du får en helt annen følelse av high-end”, sier Lars Worre.

Du er ikke likeglad – og du kan enkelt høre forskjell!

”Mange av våre features er usynlige, og det gir selvfølgelig noen utfordringer når det skal selges”, forteller Lars Worre. ”Til gjengjeld kan alle høre forskjellen når de får den demonstrert. Og når de først har hørt dem, er de ikke likeglade med lydkvalitet lenger. Da vet de nemlig at de kan få større opplevelser hvis de legger i differansen til et ordentlig produkt. Det koster litt ekstra, men du får til gjengjeld noe som du kan nyte hele livet!”

”Vi håper at RUBICON kan bidra til å plante et frø hos de musikklytterne som kan verdsette den ekte opplevelsen, den som får hjertet til å slå litt hardere. Og selv om de kanskje ikke har råd til å ta spranget akkurat her og nå, så har de blitt bevisste på forskjellen. Og så velger de med ørene og hjertet neste gang”, avslutter Lars Worre.

Gled deg til en stor opplevelse

Vi avslutter vår visitt med å lytte til de andre RUBICON-modellene, og til slutt den store toppmodellen RUBICON 8. Etter at både øreganger og mellomgulv har fått kjørt seg med rock, trommer og klassisk orgelmusikk, er vi ikke i tvil om at en ny referanse er født. Denne høyttaleren spiller høyt, stort og krystallklart. Og de mindre modellene holder også godt følge. Gled deg til en fantastisk hi-fi-opplevelse!

RUBICON forventes i Hi-Fi Klubbens butikker fra september

Vi tror du vil like mer enn bare denne siden

Vi bruker småkaker, aka cookies (informasjonskapsler), slik at du bl.a. kan bruke vår nettbutikk. Vi bruker dem også til å finne ut hvordan våre nettsider blir brukt, slik at vi hele tiden kan forbedre oss, selvsagt mens vi hører på vår favorittmusikk. Ved å fortsette, godtar du alt dette. Les mer om cookies her